Test Actina Cerberus P6802 – ciekawy router w atrakcyjnej cenie

Actina Cerberus P6802 jest niskobudżetowym routerem (cena detaliczna to około 100 zł brutto). Urządzenie jest zgodne ze standardem bezprzewodowym 802.11 n oraz umożliwia transmisję bezprzewodową z prędkością 300 Mb/s. Dodatkowo wbudowany port USB pozwala na współdzielenie dysku bądź drukarki. Oprócz funkcji routera urządzenie może działać jako repeater – powiększając zasięg istniejącej sieci bezprzewodowej.

DSC_0722
Opakowanie oraz zestaw

Urządzenie otrzymujemy w czarnym opakowaniu z żółtym logiem Actina. Całość wygląda bardzo estetycznie. Wraz z routerem otrzymujemy:
– zasilacz,
– skróconą instrukcję obsługi w języku polskim,
– informacje na temat warunków realizacji napraw gwarancyjnych.

Zestaw jest bardzo skromny, brakuje chociażby krótkiego kabla Ethernetowego.

DSC_0726

Wygląd zewnętrzny

Całe urządzenie zostało wykonane z białego tworzywa sztucznego, którego jakość nie pozostawia nic do życzenia. Wypolerowana na wysoki połysk góra urządzenia przyciąga odciski palców i kurz. Spasowanie elementów jest bardzo dobre, podczas ściskania obudowy nie pojawiają się żadne niepokojące odgłosy. Na górze routera zostały umieszczone diody sygnalizujące stan routera, wszystkich portów oraz złącza USB a także logo producenta (Actina powered by PENTAGRAM).
DSC_0724

DSC_0734

W tylnej części znajdziemy 3 porty LAN, 1 port usługi IPTV, 1 port WAN, gniazdo zasilania, przycisk WPS dzięki któremu w łatwy sposób będziemy mogli podłączyć nasze urządzenia do sieci bezprzewodowej, bez konieczności wpisania hasła. Po obu bokach tych portów zostały umieszczone anteny 2×5 dBi, których niestety nie można zdemontować.

DSC_0728

Po prawej stronie znajdziemy port USB, który tak jak wyżej wspominałem umożliwi nam współdzielenie dysku USB, pendrive’a, bądź drukarki.

DSC_0730

Na dole urządzenia znajdziemy naklejkę informacyjną wraz z domyślnym adresem IP, nazwą użytkownika, hasłem, rodzajem zasilania urządzenia, modelem oraz adresem MAC i numerem seryjnym routera. Znajduje się tam również PIN do połączenia WPS.

DSC_0729
Router jest wyposażony w gumowe nóżki, które poprawiają stabilność i zapobiegają ślizganiu się urządzenia. Dookoła urządzenia znajduje się dużo otworów wentylacyjnych, ale podczas pracy urządzenia nie występuje przegrzewanie obudowy.

Panel zarządzania

Aby zalogować się do panelu zarządzania należy podłączyć zasilanie do routera oraz połączyć się z nim przewodowo lub bezprzewodowo. Następnie w przeglądarce wpisujemy domyślny adres IP urządzenia, tj. 192.168.1.100. Pojawi nam się panel logowania, w który musimy podać login i hasło do naszego routera (domyślne: admin/pentagram).

Po pierwszy zalogowaniu się pojawi się formularz łatwej konfiguracji urządzenia. Mamy w nim do wyboru połączenie PPPoE lub DHCP (automatyczne pobieranie adresu IP). Poniżej znajduje się pole do wpisania hasła zabezpieczającego naszą sieć bezprzewodową (domyślnie jest to 12345678).

Więcej opcji konfiguracji naszego urządzenia uzyskamy po kliknięciu przycisku Advanced (niestety cały panel jest w języku angielskim).

W całym menu znajdziemy kilka głównych zakładek:
Device Info – informacje o statusie urządzenia (aktualny adres IP, lista podłączonych klientów, zużycie zasobów procesora urządzenia)
Network – w tej zakładce możemy zmienić wszystkie ustawienia sieci LAN/WAN naszego routera, m.in. adres IP, adres IP pobrany z sieci, tryb połączenia (DHCP, PPPoE bądź statyczny adres IP).
Security – tutaj konfigurujemy wszystkie zabezpieczenia naszego urządzenia, wraz z filtrowaniem adresów MAC, blokowaniem portów oraz stron internetowych.
Advanced – są to ustawienia zaawansowane, dzięki którym możemy ustawić chociażby przekierowanie portów, routing, kontrolę przepustowości (prędkości łącza) oraz usługę DDNS (w przypadku braku stałego adresu IP).
Wireless – jest to zakładka w której konfigurujemy wszystkie opcje sieci bezprzewodowej, m.in. nazwę sieci czy zabezpieczenie jej hasłem.
USB – konfiguracja udostępniania urządzenia podpiętego do portu USB
IPTV – konfiguracja usługi IPTV
Tools – aktualizacja oprogramowania routera, zmiana daty/czasu czy hasła administratora.

Testy praktyczne

Urządzenie zostało przetestowane w warunkach domowych, tj. w budynku wielopiętrowym, jednorodzinnym. Router został umieszczony na pierwszym piętrze i jego zadaniem było „objęcie” zasięgiem piętra na którym się znajdował oraz parteru.
Testy na piętrze na którym znajdował się router wypadły bardzo dobrze. Nie wystąpiły żadne spadki prędkości, zasięg również był bez zastrzeżeń. Udało się osiągnąć maksymalną dostępną prędkość połączenia z Internetem.

DSC_0731

Na parterze sytuacja w kuchni, czyli miejscu znajdującym się najdalej od routera wygląda nieco gorzej. Zasięg i prędkość spadły do około 30%, dodatkowo połączenie było co jakiś czas zrywane i występowały problemy z jego ponownym nawiązaniem.

DSC_0725

Podsumowanie

Jest to router, który kosztuje około 120 zł brutto. Oprócz standardowych funkcji routera oferuje on też obsługę dysków USB oraz drukarek. Ciekawa jest też opcja kontroli ruchu sieciowego, niedostępna w używanym przeze mnie routerze konkurencji. Jeśli chodzi o zasięg i osiągane prędkości – mój stary router nie działa w kuchni, czyli miejscu, gdzie testowany Cerberus P6802 zapewnia około 30% zasięgu. Plusem jest na pewno ciekawa obudowa oraz niewysoka cena. Wadą urządzenia są przymocowane na stałe anteny – w przypadku uszkodzenia tego elementu jesteśmy zmuszeni do wymiany routera. Szkoda też, że producent nie wyposażył routera w polskojęzyczny panel zarządzania.

Cena
Od 100 zł
Nasza ocena

ocena8

Sprzęt do testów dostarczył

logo_ACTINA